Den papillona

 

Pro majitele, chovatele, ale i všechny příznivce a obdivovatele malých kontinentálních španělů pořádá každoročně KCHMPP Den papillona. Toto setkání se prvně uskutečnilo roku 1995. Letos  proběhne  již po 18.  Místo konání v Čechách se však různí. Pro rok 2013 zatím není určeno. Je to akce veřejná. Není tedy třeba se na ni dopředu hlásit, jako například na výstavu. Pokud jedete se psem, je však nutné vzít s sebou jeho platný očkovací průkaz. Štěňata, která nemají kompletní očkování a která nejsou v imunitě - tj. méně jak 4 měsíční, nechte raději doma. Stejně tak háravé a vysoce březí fenky. Jak již bylo uvedeno, nejedná se o výstavu ani závody. Neplatí se tedy startovné ani vstupné. Sponzorské dárky jsou však samozřejmě vítány. Jsou použity jako odměny pro soutěžící.

Na Dnu papillona je běžně k vidění kolem stovky jedinců různého věku. Od štěňátek až po veterány. Takový počet mkš se zatím na žádné výstavě v ČR nesejde. Je tedy na co koukat. Ale nemusíte jenom koukat... Pořádá se mnoho soutěží, kterých se se svým mkš můžete zúčastnit. Například největší šikula, nejrychlejší žrout, hurá páníček, poznej svého psa. Děti kreslí obrázky, předvádějí junior handling.vybírá se mkš nejmenší, největší, nejstrakatější a pod. Fantazii se meze nekladou a o legraci nebývá nouze. Mkš si mohou vyzkoušet coursing, agiliťácké překážky ( pokud je setkání na kynologickém cvičišti ) někdy probíhají ukázky dogdancingu, flyballu. Loňský ročník byl zpestřen účastí některých páníčků mkš oblečených do nádherných  dobových kostýmů. Bylo to super, ale jestli se z tohoto hezkého nápadu stane tradice, ukáže teprave čas. No a když vyjde počasí je to prostě prima výlet. Nálada je uvolněná, chybí výstavní stres. Je čas na popovídání, předávání i získávání zkušeností. Setkávají se zde staří známí, chovatelé se svými odchovy a jejich majiteli, často vznikají i přátelství nová. Majitelé fenek si mohou vybrat budoucího ženicha pro svoji krasavici. A ti, kteří se teprve rozhodují a hledají to pravé, zde mohou najít  typ na ideálního kamaráda.  Také se tu vybírá TOP motýlek v kategorii štěně , veterán, fena a pes. Tato soutěž probíhá tak, že si prohlížející  z předváděných jedinců vyberou svého favorita a jeho číslo napíší na lístek- hlasování je tajné. Vyhrává ten, který má nevíce hlasů. Při shodném počtu hlasů se použije tzv. rozstřel. Mkš se postaví vedle sebe a jeho příznivci se řadí za něj. Poháry je oceněno 1, 2 a 3 místo v každé kategorii. A i když je titul TOP motýlek pouze titul čestný, ( nezapisuje se do PP) majitelé mkš si jej velice váží. Těší je, že se právě ten jejich motýlek a nebo můrka ostatním nejvíc líbil. Vítězný jedinec, který toto prestižní ocenění získá, se o něj ve stejné kategorii již nemůže nikdy ucházet. Každoročně vznikne mnoho nových junior šampionů, šampionů klubových, národních. V daném roce je však vždy pouze jeden jediný TOP motýlek. Mnohý výstavně úspěšný mkš může mít třeba celou řadu šampionátů, ale TOP motýlkem se nikdy nestane... Do soutěže o TOP motýlka mohou nastoupit i mkš v majetku nečlenů KCHMPP. Samozřejmě však pouze jedinci s PP. Ostatní soutěže jsou pro všechny bez rozdílu. Často je právě účast na Dnu papillona, na které majitelé bezpapíráčků poznají skutečnou krásu a povahu plemena důvodem toho, že jejich další mazlíček již PP má.

Při Dnu papillona se vyhlašují rovněž výstavně nejúspěšnější jedinci. Započítávají se body z předešlého roku. Tabulku bodového ohodnocení vydává KCHMPP a je třeba jí s předstihem vyplněnou odeslat poradci chovu. Setkání bývá ukončeno schůzí sekce mkš. K dispozici bývá i u příležitosti tohoto dne vydaný katalog. Obdobnou akci od roku 2009 pro mkš pořádá i Exotic klub. Ta bývá v Mutěnicích na Moravě.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one